SS Poly Tuffy 410GA 18.5 BK/OD Green Break-Action Shotgun
$202.73
product code:SSP1-OD
UPC:754908232901
Brand:Rossi
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
No other shotgun may have as many uses as the Tuffy break-action. With its redesigned thumbhole/pistol grip stock and short length-of-pull, the Tuffy is an ideal truck gun and great for small-frame shooters. The compact and light design also makes it the perfect choice for wilderness protection, survival scenarios, and is an easy grab-and-go shotgun for the farm or camp. The shell holder in the stock can hold up 8 shells - 4 on each side.| Action | Break Open |
| Gauge | 410 Gauge |
| Barrel Length | 18.50" |
| Capacity | 1 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 31" |
| Weight | 2.95 lbs |
| Choke Configuration | |
| Receiver Description | |
| Stock Description | Fixed Thumbhole with Shell Holder |
| Trigger | |
| Chokes Included | Modified |
| Barrel Description | |
| Sights | Bead Front |
| Safety | Transfer Bar |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Green |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


